Fotabol 25

Småland, Älmhult

Välskött skogsgård med anor från 1850

* RESERVERAD * Välkommen till släktgården Fotabol 25. En välbevarad och varsamt renoverad gård med 36 ha produktiv skog med karaktär och en egen historik. Pampig mangårdsbyggnad från 1850 och tre ekonomibyggnader samt stor poolanläggning med insynsskyddat läge i en av Smålands mest natursköna bygder. Totalt 42 ha med 7 ha åker och betesmark som varit i familjens ägo sedan 1962. Byggtekniska lösningar och bevarade detaljer vittnar om en ägare som vårdat sin gård inklusive tillhörande skog med bra jakt. Mangårdsbyggnaden från 1800-talet är fastighetens mittpunkt fördelat i två inredda våningsplan med 6 rum och kök. Välkomnande farstukvist och hall med bevarad vedspis och murad kåpa. Hela bostaden präglas av bevarade originaldetaljer med trägolv, ekparkett, genuin kakelugn och vedspis i kombination med moderna uppgraderingar samt inredning. Platsbyggt och lantligt kök i massiv ek. Rymlig tvättstuga och grovkök i nedre plan. Övre våningsplan med balkong med utsikt över egen infart. Flertal rum har golvvärme samt bostaden har bra med förrådsutrymmen. Uppvärmning via jordvärmepump (NIBE) i kombination med välisolerad mangårdsbyggnad och solceller möjliggör en låg driftkostnad. På den välskötta natur- och trädgårdstomten i direkt anslutning till mangårdsbyggnaden är anlagd en stor poolanläggning 11 x 5 meter med skjutbart tak, pergola, altandäck byggd med sober komposittrall och blomsterarrangemang. Här kan man njuta av sol och bad från tidig vår till sen höst. En fastighet för familjen med sociala umgängesytor både inomhus som utomhus. Välskötta ekonomibyggnader på totalt drygt 650 kvm som kan nyttjas till någon form av egen verksamhet och/eller hobby, generationsboende, framtida hästgård med mera. Separat fiberabonnemang med anslutning till fristående ekonomibyggnad möjlig. Skogen – ett långsiktigt värde med bra jakt året runt. Totala virkesförrådet beräknat slutet av året är 4.230 skogskubikmeter Skogsarealen på 36 ha har utmärkt arrondering, flertal anlagda körvägar och har gallrats löpande över tid av ägaren. Ny skogsbruksplan från 2025 utförd av Södra. Hög bonitet på 9.1 med en beräknad avverkning på drygt 1.000skb tom år 2034 Skogen erbjuder egen jakt året runt främst på älg, dovhjort, rådjur, småvilt och fågel Skogen ligger i anslutning till bostad och ekonomibyggnader vilket skapar en samlad gårdsmiljö. Fotabol 25 är en riktigt Småländsk idyll där du samtidigt har möjlighet att arbeta på distans tack vare installerat fiber, detta gör fastigheten lika attraktiv för den ”moderna familjen som för den naturälskande friluftsmänniskan”. Inom 30 min nås centralorter som Ljungby och Älmhult med service. Från Älmhult har du bl.a. direkttåg till Köpenhamn. Stambanan med direkttåg till bl.a. Växjö, Malmö, Göteborg och Stockholm. Även pendlingsavstånd till närliggande orter som Markaryd och Växjö. Välkomna att boka enskild visning av en fastighet som måste upplevas på plats !

Fakta

Utgångspris
8 000 000 kr
Fast.beteckning:

Fotabol 1:3

Rum

6 st

Boarea

179 m²

Biarea

40 m²

Tillträde

4/11 2026

Byggnadstyp

2-plansvilla

Byggnadsår

1850

Reg. Fastighetsmäklare

Johan Kvarfordt

0701-138198

info@ekebymaklare.se

Lucio Torstensson

07 2503 2503

lucio@ekebymaklare.se

Vägbeskrivning

Egen infart. "Privat väg" som underhålls av fastighetsägaren och "enskild väg" som sköts av kommunen.

Servitut, ga, samfälligheter, etc

Gemensamhetsanläggningar: Älmhult Fotabol ga:1 - Väg Älmhult Pjätteryds-Skeppshult ga:1 - Väg Samfälligheter: Älmhult Fotabol s:1 - Vägar Servitut: Officialservitut - Last - Avlopp - Akt. 0765-89/1.1

Tv

Fiber.

Ventilation

Självdrag och köksfläkt. Brandskyddskontroll 2025.

Energideklaration

Utförd

Ej utförd

Elektricitet

Nätbolag

EON

Leverantör

C4 Energi

Taxeringsuppgifter

  • Värderingsenhet
    Värdeår
    Taxeringsvärde

    Åkermark

    209 000 kr

    Betesmark

    78 000 kr

    Ekonomibyggnad

    80 000 kr

    Skog

    2 585 000 kr

    Småhusbyggnad

    1941

    904 000 kr

    Småhusmark

    175 000 kr

    Ekonomibyggnad

    1985

    147 000 kr

    Ekonomibyggnad

    1994

    147 000 kr

Pantbrev

Summa

3 604 000 kr

Antal

7 st

Närområde

Fotabol 25 ligger naturskönt intill eget skogsområde endast 18 km från Älmhult. Området kring gården kännetecknas av välskötta lantbruk och skogsgårdar samt ett varierande och kuperat landskap med skog, vackra sjöar och vattendrag, åker och betesmarker, promenadstråk, rid-och cykelvägar vilket skapar ett eldorado för friluftsliv, motion och rekreation. Ett fortsatt aktivt jord- och skogsbruk bidar till att bevara det öppna landskapet och en levande landsbygd. Jordbruk och skogsnäring är av stor betydelse för kommunen. Fiske i Lillån på egen mark. Älmhult är centralort i kommunen med IKEA som mest välkända företag. Kommunen har en välutvecklad infrastruktur med en mängd av natursköna områden. Älmhult och hela kommunen förknippas med den småländska företagsamheten, kreativitet och entreprenöranda. Kontrasten mellan den småländska idyllen och internationella prägeln med IKEA i centrum gör området till något unikt och spännande med en mångfald av möjligheter.

Kommunikation

Området har bra kommunikationer tack vare stambanan med bland annat direkttåg mellan Älmhult och Växjö (40 minuter) Till Malmö (1 timma 20 minuter). Stockholm (3 timmar 40 minuter) samt närhet till riksväg 23 och E 4:an. Från Älmhult 18km bort går även tåg till Köpenhamn (ca 1h 40 min). Ljungby 28km. Markaryd 50km. Växjö 78km. Skidåkning i Isaberg Mountain Resort 110 km. Golf i Älmhult 18km.

Närservice

Med närhet till Älmhult och närliggande orter har man tillgång till erforderlig service, kommunikationer, stambanan, affärer, skolor, sjukvård i vardagen, evenemang, golf, vintersport och en rik historia och kulturarv. Sjöarna Skeppshultasjön, Vissjön och Möckeln erbjuder badmöjligheter, fiske och båtliv, kanotpaddling m.m.

Mangårdsbyggnaden

Typ

2-plansvilla

Byggår

1850

Boarea

179 m².

Biarea

40 m².

Antal rum

6 st.

Driftkostnad

46 000 kr Möjlighet till en låg driftkostnad tack vare solceller, flera eldstäder samt tilläggsisolerad bostad. Driftkostnader baserade på permanentboende. Försäljning av el via solceller. 12 000 kwh/år. Egen ved vid eldning i eldstäder. Elcentraler med automatsärkringar - Huvudsäkring 20A..

Bjälklag

Trä

Utv plåtarbete

Lackerad plåt.

Fasad

Stående träpanel

Grund

Torpargrund

Grundmur

Natursten

Stomme

Trä & timmer

Uppvärmning

Jordvärme (NIBE), vattenburen golvvärme, eldstäder.

Tak

Betongpannor

Fönster

2-glas isolerglas

Vatten/avlopp

Vatten via djupborrad brunn 120m (1999). Vattenprov utfört år 2026. Äldre grävd brunn med cementeringar. Avlopp via äldre 3-kammarbrunn med nyare infiltration (2021).

Renoveringar

1993-2005: - Ekonomibyggnad. - Renovering av ladugård och loge, två våningsplan samt höjning av tak. - Utbyggnad av 2 nya takkupoler på mangårdsbyggnaden. - Renovering av badrum övre våning mangårdsbyggnaden. - Utvändig isolering mangårdsbyggnaden. - Djupborrad vattenbrunn 120 meter. - Nytt kök med matplats. Luckor i massiv ek. - Installation av vattenburen golvvärme mangårdsbyggnaden. - Byte yttertak inkl papp, trä läkt, hängrännor, stuprör, vindskivor, betongpannor. - Utbyggnad av veranda och farstukvist samt ovanpåliggande balkong. - Tillbyggnad ekonomibyggnad: pannrum samt vidbyggt vedförråd. Isolering, fönster. - Tillbyggnad av grovkök och tvättstuga i mangårdsbyggnaden. - Nya fönster och golv i mangårdsbyggnaden - Ekonomibyggnad: Större vedpanna och ackumulatortankar 2 x 750L, även installation kulvert. - Byggnation av fristående dubbelgarage. 2006-2026: - Förbättring och underhåll samt dikning av skogsvägar. - Löpande underhåll, målning in- och utvändigt samtliga byggnader. - Installation av jordvärme 2 x 400 meter inkl. NIBE-pump. - Ny infiltrationsbädd till befintlig 3-kammarbrunn. - Byggnation av poolanläggning med pool 11 x 5m inkl. apparatrum, komposittrall, skjutbart pooltak samt pergola och trädgårdsplanering. - Installation av solceller.

Ventilation

Självdrag och köksfläkt.

Ventilation besiktning

Brandskyddskontroll 2025.

Övrigt

Brandskyddskontroll utförd år 2025: Kakelugn, panna och vedspis. Centraldammsugare i båda våningsplan.

Uteplats

Flertal sittplatser inkl pergola med möjlighet att njuta av solen från tidig morgon till sen kväll.

Tomt

Välskött natur- och trädgårdstomt med ett insynsskyddat läge och vacker infart där den pampiga mangårdsbyggnaden är fastigheten mittpunkt. till den välskötta fastigheten. Stor gårdsplan med plats för fordon inklusive dubbelgarage, dubbelcarport. Stor poolanläggning, växter, odlingar, träd och en mängd vackra blomsterarrangemang, buskar och välskött gräsmatta. Här finns gott om plats för aktiviteter eller möjlighet till avkoppling och rekreation i en vacker miljö. Här finns ett flertal sittplatser och möjligheter att njuta av solen från tidig morgon till sen kväll. Pergolan förstärker intrycket av en fastighet som är något utöver det vanliga. Här finns alla möjligheter för den som önskar ytterligare planteringar och odlingar.

Energideklaration

Ej utförd

Tv

Fiber.

Interiör

Taxerad boarea 154kvm respektive biarea 3kvm.

Nedre våningsplanet

Bostaden har en vacker farstukvist med sittplatser och utsikt över egen infart, trädgård, poolanläggning. Entré / hall med plats för kläder och skor samt trappa i massiv ek med ledstång upp till det övre våningsplanet. samt plats för kläder och skor. Restaurerad genuin vedspis från Husqvarna Vapenfabrik med murad spiskåpa. I anslutning till kök och allrum ett tillbyggt rymligt och ljust inglasat uterum i vinkel, med två rejäla skjutglasdörrpartier. Lantligt och ljust platsbyggt kök med bra arbetsytor och över samt underskåp. Kaklad vägg med matchande handmålade motiv mellan diskbänk, arbetsytor. Bänkskivor i massiv alm, bänkskåp och överskåp med luckor och lådfronter i matchande ek. Vald köksinredning och byggtekniska lösningar passar bostadens själ och historik. Välutrustat kök med bland annat: induktionshäll, spisfläkt, inbyggd ugn, diskmaskin, mikrovågsugn. Två stora kyl/frysskåp i anslutning till matplats. Två stora rum i anslutning till kök med matplats och entré/hall samt det inglasade uterummet. Vardagsrum/Matplats med pampig bevarad kakelugn. Den ståtliga kakelugnen bidrager ytterligare till ett boende utöver det vanliga där gammalt och nytt har tillvaratagits på ett bra sätt för att bevara en fastighet med anor från 1850-talet. Vardagsrummet med plats för soffgrupp och TV. Bra ljusinsläpp tack vare flera fönster. Bevarade takbjälkar i både vardagsrum/matplats och vardagsrum/sällskapsdel med ekparkett. På nedre våningsplanet även ett allrum/gästrum med ingång från hall och entré. Även här finns gott om plats för soffgrupp och TV. Platsbyggda garderober golv till tak. I anslutning till kök och inredd hall ligger ett gästbadrum med duschhörna, tvättställskommod samt wc. Praktiskt grovkök med diskbänk och toppmatad tvättmaskin. Garderober och köksinredning längs hela ytterväggen, garderobsdörrar och luckor i massiv björk. Utgång till poolanläggning och anlagd trädgård. Separat tvättstuga med torktumlare. Arbetsbänk, köksbänkskåp och garderober. I anslutning till grovkök med diskbänk och rymlig tvättstuga ligger ett praktiskt teknik- och apparatrum med skjutbara dörrar samt installerad NIBE pump, expansionskärl, trycktank, 3-fas uttag, inkommande vatten med huvudkran, vvs-anslutningar, tvättmaskin och fiberingång. Vattenburen golvvärme: entré/hall, kök, hall, gästbadrum och grovkök.

Övre våningsplanet

Tre rymliga sovrum i övre planet samt plats för kontor i hall med trappa till nedre plan. I anslutning till det större sovrummet finns två stora och praktiska isolerade och inredda kattvindar, varav en klädkammare/walk in closet och ett rymligt förrådsrum. Bevarat äldre trägolv är slipat i det större sovrummet och flera garderober finns. De två mindre sovrummen har snedtak. Badrum med vattenburen golvvärme. SPA bad med separat golvbrunn. Separat extra rymlig duschhörna samt wc, badrumsinredning med inbyggt tvättställ, bänkskåp, garderob, väggskåp samt spegel med ljusramplist och hyllor. Våtrumsvägg- och golvmatta. Fönster mot trädgård och ekonomibyggnad. Mindre kattvindar tillhör de övriga sovrummen varav den ena används som teknikutrymme med dragning av golvvärme och vattenledningar, medan den andra är ett utmärkt förråd eller utrymme för lek som hemlig koja. Balkong i anslutning till hall/kontor med utsikt över egen privat infart, perfekt för att vädra sängkläder (eller ta en kopp/glas dryck av något slag). Vattenburen golvvärme: hall/kontor och badrum.

Innertak

Vitlaserad utvald allmogepanel i flertal av innertaken. Nedre planet: entré / hall, kök med matplats, gästbadrum och hall i anslutning. Övre planet: hall / kontor och stora sovrummet.

Typ

Gård

Inriktning

Fritid, Hästgård, Skog, Övrigt

Övriga arealuppgifter

Antal skiften

2 st

Areal på antal skiften

42 ha

Arealuppgifter

Summa

42 ha

Åker

4 ha

Bete

3 ha

Skog

35 ha

Ekonomibyggnader

  • Ladugård & loge
    Totalrenoverad (1998) ladugård med ovanpåliggande loge. Ny gjuten platta, nymurade väggar samt höjning av tak. Logen som fått ny brädfodring har två pardörrar vilket gör att man kan dela upp logen i separata utrymmen om man så önskar. Idag inredd såsom festlokal, hobby utrymmen och förrådsutrymmen fördelade på två praktiska och rymliga våningsplan. Elcentral med jordfelsbrytare.
  • Maskinhall
    Maskinhallen är vidbyggd logen. Den har ny gjuten platta, ny brädfodring samt höga pardörrar.
  • Dubbelgarage
    Separat dubbelgarage med bil- och traktorportar/dörrar. Vik-port för traktor och redskap. Isolerat och med betonggolv. Separat elcentral med automatsäkringar. 3-fasuttag.
  • Ekonomibyggnader - Översikt
    Samtliga ekonomibyggnader är mycket välskötta och utrustade med erforderliga hjälpmedel med ett insynsskyddat läge i en attraktiv byggd. Vilket skapar möjligheter för den som önskar ha någon form av egen verksamhet i ekonomibyggnaderna. Bara fantasin sätter gränser. Nedan några exempel: - Framtida hästgård - Gårdsbutik - Gästföreläsningar och/eller temadagar kring gårdsbruk / skog - Jakt event med middag - VIP evenemang med inriktning på företag - Uthyrningsverksamhet - Eget generationsboende - Friskvård och rekreation - Egen verksamhet och hobby

Marker

  • Skogsbruksplan
    Fastigheten består av ett stort sammanhängande skifte och ett separat mindre skifte vid Pjätteryd. Det mindre skiftet är beläget vid Lillån som är ett biflöde till Helge å. Totala fastighetsytan är 42.2 ha. Skogsbruksplanen från januari 2025 är uppdelad i 27 områden. Övervägande delen skog består av ungskogsbestånd som följd av stormen Gudrun år 2005. Nuvarande skogsbestånd mellan 20-29 år utgör 48%. Skogen har en relativt hög andel lövträd 27%. Fotabol 25 med tillhörande skogsareal erbjuder bra jaktmöjligheter. Inga barkborreangrepp av betydelse är noterade. Totala virkesförrådet januari 2025 = 3.622 skogs kubik meter (skb). Tillväxten för åren 2025 och 2026 beräknas vara 610 skb Totalt beräknat virkesförråd december 2026 = 4.230 skb Gran utgör 63% Löv 27% Tall 6% Ädellöv 4%. Medeltalet är 101 skb/ha vilket är lägre än snittet i området pga andelen ungskog. Skogsareal med utmärkt arrondering med anlagda kör- och transportvägar. Ägaren har utfört gjorda markberedningar, gallringar och röjningar löpande. Markberedning och återplanteringar utförda efter storm Gudrun året 2005. Underhåll av diken har utförts. Föryngringsgallring och röjning utfört löpande. Under den kommande 10 års perioden är föryngringsgallring av stort värde för skogsarealens vidare utveckling och tillväxt. Avverkningsförslag lika med 1.047 skogskubikmeter under åren 2025 - 2034. Fotabol 25 har ett flertal odlingsrösen och stenmurar som är av betydelse att bevara. Här finns ett flertal äldre gränsmarkeringar i form av stenrösen. Fastigheten berörs inte av något vattenskyddsområde, våtmarksinventering eller närliggande vindkraftpark.

Övriga uppgifter

  • Förvärvstillstånd
    Belägen i glesbygd. Förvärvstillstånd enligt jordförvärvslagen (jordförvärvstillstånd) kan behövas.
  • Jakt & Åker
    I dagsläget har ägaren inget jaktarrende. Ägaren har muntligt avtal med granne för skötsel och bruk av åkermark.
  • Lösöre
    Diskuteras separat vid intresse från köpare.
  • Övrig information
    Till poolanläggningen ingår rymligt och isolerat apparatrum med effektiv glasfilteranläggning samt saltklorinator vilket minskar behovet av kemikalier till poolen och ger ett mjukt och lättskött badvatten i kombination med pooldammsugaren. Äldre bevarad jordkällare med gjutet tak i anslutning till den imponerande poolanläggningen och pergolan. Hela fastigheten är mycket välskött med egen privat infart och både stensatt anlagd trädgård med perenner samt mer informella omgivande naturträdgårdanläggningar med ormbunkar, ormhassel, liljor. I trädgården finns äppelträd, bärbuskar såsom vinbär, krusbär, rabarber och vilda hallon. Även blommande träd och buskar såsom rönn, fläder, hägg, syren, kaprifol med flera som ger blomning eller bär/frukt stor del av året. Släktgård med mycket karaktär som förbättrats och renoverats varsamt över tiden sedan förvärv 1962. Grovkök, tvättstuga, teknik och apparatrum tillbyggt bostaden år 1996. Installerad jordvärme i mangårdsbyggnaden med tillhörande NIBE pump år 2019. Solceller installerade på tak på ladugårdsbyggnaden med loge. Möjlighet till låg driftskostnad tack vare försäljning av el ca 12.000 KWh/år. Separat fiberanslutning till ekonomibyggnaden är möjlig då det finns i en andra separat fiber som är framdragen till ekonomibyggnaden för framtida möjlighet att driva någon form av egen verksamhet, försäljning och/eller kontor, gym.

Taxering

  • Typkod

    120

    Taxeringsår

    2023


Karta


Planlösning


Bilder