Sätofta 2 8

Nybyvägen 37 b

Höör

Härlig sjötomt !

Nu ges unik möjlighet att förvärva en otrolig tomt på ett av de bästa lägena i Sätofta, alldeles intill sjön! Direkt närhet till såväl strand och sjö som natursköna grönområden. Sätofta är för dem som tycker om närhet till naturen; till skogen och stranden, sjön och golfbanan. En liten sjöbod ligger alldeles vid sjökanten. Ring eller messa för mer info eller visning! Fastigheten strax norr om (Sätofta 2:4) ska också säljas och lämpar sig väl för byggnation. Frågor kring detta (byggrätt etc) tas lämpligen direkt med stadsbyggnadskontoret i Höörs kommun.

Fakta

Utgångspris
2 495 000 kr
eller högstbjudande
Tomtarea

3 730 m²

Fast.beteckning:

Sätofta 2:8

Profil

Andreas Thomason

0705-750 751

andreas@nordiska.info

Vatten och avlopp

Vatten saknas. Avlopp saknas.

Taxeringsuppgifter

Typkod

210, Småhusenhet, tomtmark.

Totalt

2 336 000 kr

Mark

2 336 000 kr

Skatt/avgift

23 360 kr

Taxeringsår

2018

Närområde

En eftertraktad kommun att bo i med ett rikt kultur- och fritidsliv, en vacker natur med närhet till storstadens puls. Öresundsregionen ligger bara en knapp timmes tågresa bort. Nära till bad och fina strövområden. I Höörs kommun finns populära turistmål som skid- och friluftsanläggningen Frostavallen, Skånes djurpark och Bosjökloster.

Kommunikation

Tätgående tåg/bussförbindelser norr-söderut.

Närservice

Höörs centrum Tillhandahåller all tänkbar bekvämlighet med bl a banker, apotek, mataffärer, caféer, klädesbutiker, restauranger, vårdcentral mm.

Övrigt om närområdet

Höör erbjuder såväl kommunala som flera privata skolor samt kommunal musikskola (instrument, körsång, rytmik, dans och drama). Bibliotek, Höörs bad och sportcenter (idrottshall/handbollshall med gym och simanläggning med äventyrsbad, simbassänger, bubbelpool, ångbastu och bastu), ishall, diverse idrottsanläggningar både inom och utomhus samt flertalet gymanläggningar, skateboardbana mm.


Karta



Bilder