Välkomna till Kexagatan 7!

Kexagatan 7

Åseda, Åseda

Välkommen till denna enastående 20-talsvilla - en fastighet där klassisk arkitektur möter modern komfort på bästa sätt. Ett riktigt drömboende! Villan totalrenoverades 2008 och har underhållits med kompletterande renoveringar under årens lopp. Bl a senast nu med ny bergvärme och helrenoverad och tilläggsisolerad fasad. Här har varje detalj renoverats med omsorg och fingertoppskänsla för att bevara husets ursprungliga charm samtidigt som standarden är av högsta nivå. De stora, vackra rummen präglas av generös takhöjd, vackra fönster och tidstypiska detaljer såsom 5 fungerande kakelugnar som skapar både värme och atmosfär. Boa 166 kvm bia 100 kvm, med 6 rok. Takhöjd NP 2.70 och på ÖP 2,65. Radonmätt 2010 med lågt Bq/kvm. (100) Husets hjärta är det exklusiva köket - ett drömkök för den matlagningsintresserade. Här finns en rejäl köksö, flera beredningsytor, påkostade material såsom arbetsbänkar i äkta granit - en harmonisk planlösning med plats för både vardag och fest. Intill matplatsen sprakar elden i en vacker kakelugn, vilket gör middagarna till något alldeles extra. Vackra glasdörrar leder ut till den stora altanen. Det stora vardagsrummet inbjuder till social samvaro och erbjuder gott om plats för både soffgrupp och mys framför kakelugnen. Det eleganta stora badrummet är inrett i exklusiva material med känsla för lyx och stil. Nu finns ett nyinstallerat badkar. Tänka att ta ett bad och elden sprakar i kakelugnen...... På det övre planet finns tre rymliga sovrum samt ett allrum. Inredda kattvindar som fungerar både som lekrum och förråd. Perfekta ytor för barn och tonåringar samt som hemmakontor. Källarplanet är inrett och erbjuder flexibla ytor för hobby, förvaring och hemmagym. En rymlig tvättstuga fixar tvätten. Pannrum med den nya bergvärmepumpen. Klinker i källaren. Energieffektiv!! Klass A! Detta är ett boende för dig som söker något utöver det vanliga - en gedigen och ståtlig villa med själ, historia och all modern bekvämlighet.

Fakta

Utgångspris
2 350 000 kr
Fast.beteckning:

Åseda 14:70

Rum

6 st

Sovrum

3 st

Boarea

166 m²

Biarea

100 m²

Tomtarea

1 309 m²

Byggnadstyp

2-plansvilla med källare

Byggnadsår

1925

Fastighetsmäklare

Profil

Eva Ståhlgren

+46733 66 77 60

eva@dinmaklare.net

Tillträde

Enligt överenskommelse.

Interiör

De stora, vackra rummen präglas av generös takhöjd, vackra fönster och tidstypiska detaljer såsom 5 fungerande kakelugnar som skapar både värme och atmosfär. Boa 166 kvm bia 100 kvm, med 6 rok. Husets hjärta är det exklusiva köket - ett drömkök för den matlagningsintresserade. Här finns en rejäl köksö, flera beredningsytor, påkostade material såsom arbetsbänkar i äkta granit - en harmonisk planlösning med plats för både vardag och fest. Intill matplatsen sprakar elden i en vacker kakelugn, vilket gör middagarna till något alldeles extra. Vackra glasdörrar leder ut till den stora altanen. Det stora vardagsrummet inbjuder till social samvaro och erbjuder gott om plats för både soffgrupp och mys framför kakelugnen. Det eleganta stora badrummet är inrett i exklusiva material med känsla för lyx och stil. Nu finns ett nyinstallerat badkar på plats. Tänk att ta ett bad och elden sprakar i kakelugnen - vilken lyx!!! På det övre planet finns tre rymliga sovrum samt ett allrum. Inredda kattvindar som lekrum. Perfekta ytor för barn och tonåringar samt som hemmakontor. Källarplanet är inrett och erbjuder flexibla ytor för hobby och hemmagym. En rymlig tvättstuga fixar tvätten. Pannrum med den nya bergvärmepumpen. Klinker i källaren.

Rum

  • NEDRE PLAN

  • GROVENTRÉ

    Vi går in i groventrén - den entrén som ligger på gaveln och är den man använder mest. Redan här möts vi av alla gedigna material - det är lättskött klinker på golvet och pärlspontade väggar, klädavhängning. Här finns trappan till det övre planet samt källarnedgång. Men vi går rakt fram.

  • KÖK

    Och kommer till detta fantastiska kök på 41 kvm! Ljuset flödar in genom glasdörrarna som går ut till altanen och genom de 3 fönstren. Vilken plats för matlagning, umgänge och att få sitta ner vid matbordet som är placerat bredvid en kakelugn! Vit köksinredning från IKEA med stort urval av olika skåp. Lättskötta arbetsbänkar i äkta granit och kaklet är mörk sten. Köksön i mitten är en härlig plats att samlas kring. 2 diskhoar i porslin, kyl, frys, ,spis, fläktkåpa och diskmaskin. Tänk att ha en kakelugn som sprakar och sprider värme mitt i köket... De båda större fönstern är placerade vid matplatsen. Pärlspontade väggar samt mörkt laminatgolv. Och som inte det vore nog sparade man det härliga skafferiet och renoverade det. Här finns ytterligare en utgång även den med klinker.

  • VARDAGSRUM

    Från köket och från framsidans entré kommer man till det stora vardagsrummet på ca 35 kvm. Även här finns en kakelugn att samlas kring. Rejäl soffhörna och gott om plats för familj och umgänge. Pärlspontade väggar och mörkt laminatgolv. 2 större och 1 mindre fönster. Utanför vardagsrummet på framsidan finns den gedigna överbyggda entrén. Tyvärr används den sällan.

  • BADRUM

    Så har vi då badrummet. En exklusiv dröm på 17 kvm med granitplattor på golvet med vattenburen golvvärme och ljusa kakelväggar. Nu finns ett nyinstallerat badkar på plats. Tänk att ta ett bad och elden sprakar i kakelugnen - vilken lyx!!! Duschhörna, tvättställ i vit kommod, toalett. 2 fönster och så finns det då en vacker kakelugn här med...

  • ÖVRE PLAN

  • HALL

    Trevlig trappuppgång med pärlspontade väggar och trappan är klädd med heltäckningsmatta och vi kommer upp till en liten hall. 1 fönster i trappuppgången, pärlspontade väggar, mörkt laminatgolv, 1 "gåinigarderob" och vindsuppgång.

  • WC

    I hallen finns ett WC med toalett och tvättställ. Pärlspontade väggar och laminatgolv.

  • SOVRUM 1

    Direkt när man kommer upp ligger sovrum 1. Det var en gång ett kök och sättugnen finns kvar. Pärlspontade väggar och laminatgolv, 1 fönster. Innanför finns en renoverad "gåinigarderob" som fungerar som lekrum och förråd.

  • ALLRUM

    Ett stort allrum med mysig fönstersmyg ligger centralt på planet. 1 fönster, pärlspontade väggar och laminatgolv.

  • SOVRUM 2

    Mittemot smygen ligger sovrum 2. Ett rymligt rum med pärlspontade väggar, mörkt laminatgolv och 2 vackra fönster, kakelugn.

  • SOVRUM 3

    Längst bort ligger ett riktigt stort sovrum (kan göras om till 2 sovrum om man vill) 2 vackra fönster, pärlspontade väggar, mörkt laminatgolv och en väldigt vacker dekorerad kakelugn. 2 "gåinigarderober" varav den ena renoverats till ett lekrum.

  • VIND

    Tilläggsisolerad.

  • KÄLLARE

    Halva höjden på källaren är ovan mark och därför finns riktiga fönster i rummen.

  • PASSAGE

    Källartrappan är målad och belagd med trappsteg i filt och vi kommer ner i en passage med målade väggar och klinkergolv.

  • TVÄTTSTUGA

    Till höger ligger tvättstugan med en praktisk, lång arbetsbänk. Här ryms tvättmaskin och torktumlare. Klinkergolv och 4 små fönster.

  • FÖRRÅD

    2 st ej renoverade rymliga förrådsrum, varav det ena har utgång till trädgården. Klinker och fog finns till dessa och följer. (samma som i övriga källaren)

  • HOBBYRUM

    Renoverat rum med 4 fina fönster, klinkergolv och målade väggar.

  • PANNRUM

    Pannrum med Thermia bergvärme-17, utgång till trädgården.

Tomt

Plan trädgårdstomt.

På framsidan är det grus och kantsten. Infarten är asfalterad. Baksidans gräsmatta inbjuder till både lek och samvaro.

Stor altan på baksidan med morgon-eftermiddagssol. Bytt trätrall. Belysning finns i räcket. Bred trappa ner till trädgården. Nedanför altanen finns ett trädäck vid gräsmattan.

Planbestämmelser

Tomtindelning (1977-09-30) Stadsplan (1977-03-16)

Bilplats

Rymlig carport bredvid förrådet. Garageplats finns i förrådet.

Bredband

Fiber.

Ventilation

Mekanisk (endast frånluft) i kök och badrum, självdrag.

Vatten och avlopp

Kommunalt vatten året om. Kommunalt avlopp.

Energideklaration

Utförd

Utförd: 16/10 2025

Klass

A

Energiprestanda primärenergital

37 kWh/kvm per år

Förbrukning

21 kWh/kvm per år

Elektricitet

Nätbolag

Eon

Leverantör

Eon

Förbrukning

8 621 kWh/år

Drift per år

Uppvärmning

23 000 kr

Försäkring

7 980 kr

Vatten/avlopp

8 400 kr

Sotning

700 kr

Renhållning

3 800 kr

Summa

43 880 kr

Taxeringsuppgifter

Typkod

220, Småhusenhet, bebyggd.

Totalt

1 180 000 kr

Byggnad

985 000 kr

Mark

195 000 kr

Skatt/avgift

8 850 kr

Taxeringsår

2024

Värdeår

1929

Pantbrev

Summa

1 818 000 kr

Antal

15 st

Närområde

Åseda är det största samhället i kommunen med cirka 2 700 invånare och ligger i den norra delen. Åseda är idag en levande industriort med moderna och högteknologiska företag. Både större industrier och högkvalitativa serviceföretag. Bostäder Det finns bostadsrätter och hyreslägenheter, både kommunala och privata, samt fastigheter och villor till konkurrenskraftiga priser. Det finns också byggklara tomter. Barnomsorg I Åseda finns förskolorna Gläntan och Björkåkra med stor utomhusmiljö samt fritidshemmet Ekbacken/Åbacken. Förräldrakooperativet heter Familjelyckan. Utbildning Åsedaskolan har en F-9-verksamhet. I Åseda finns Uppvidinge lärcenter med introduktionsprogram och vuxenutbildningar. Kommunikationer Åseda ligger centralt i Småland utmed riksväg 23/37. Det tar cirka 40 minuter med bil till Växjö, 40 minuter till Vetlanda och cirka 1 timme till Kalmar. Det finns dagliga kollektiva förbindelser inom kommunen och till Växjö, Vetlanda, Nybro, Västervik samt Oskarshamn. Industri Det största företaget är börsnoterade Profilgruppen AB. Övriga större företag är WIP Industries, Allt i Plåt AB, Spaljisten AB, Granflo Bygg AB och Profilmekanik AB. Ett stort antal välmeriterade serviceföretag. Kultur och fritid I Åseda finns bibliotek, Folkets Hus med biograf, Hälsans Hus med simhall, gym, motionsrum, sporthall. Ny konstgräsplan samt fotbollsplan, el-ljusspår, bangolf, nybyggd ishall, ridhusanläggning, skjutbana, tennisbanor, campingplats, friluftsbad samt ett rikt föreningsliv. Övrig service Vårdcentral, apotek, tandläkare, äldreboende, bank, bensinstationer, bilprovning, bilverkstad, frisörer, hotell med lunchservering, restauranger, pizzeria, caféer, polisstation och Systembolag samt livsmedels- och specialbutiker. Välkomna till ett riktigt entreprenörssamhälle - ett offensivt Åseda!

Kommunikation

Bil, buss, 40 minuter till Växjö Flygplats.

Närservice

Se ovan.

Byggnad

Typ

2-plansvilla med källare

Byggår

1925

Bjälklag

Trä

Utv plåtarbete

Lackerad plåt

Fasad

Puts

Grund

Källare

Grundmur

Betong

Stomme

Betong/ trä

Uppvärmning

Bergvärme och 5 kakelugnar

Tak

Glaserat tegeltak

Fönster

2-glas isolerfönster

Renoveringar

2008 - Nya rör och radiatorer till värmesystemet som då var ny pellets. Nytt avloppssystem ända ut i gatan. Nytt va och el i hela huset. Nya innerdörrar, isolerad vind, nya golv överallt, tilläggsisolering samt nya innerväggar, nya innertak, nytt kök samt vitvaror, nytt badrum, ny WC. Nytt glaserat tegeltak samt papp och läkt. Nytt staket, asfaltering, singel och kantsten, nya underhållsfria 2-glas isolerfönster installerades överallt - även i källaren, ny skorstensbeklädnad samt plåtdetaljer såsom rännor, takkupa, stuprör. Nya altandörrar samt ytterdörr. 2009 - Nytt klinker inlagt i två hallar, nyklädd trappa inne, iordningställt lekrum, hobbyrum i källaren renoverat med målade väggar och klinkergolv. 2010 - Ny fasad på förrådet, ommålning även av taket på detta. Ny altan med belysning på 40 kvm byggs på baksidan med utgång från köket. Tvättstugan renoveras med målning, klinker och arbetsbänk. Klinkergolv läggs i passagen i källaren. Källartrappan målas. Skafferiet i köket renoveras. Alla kakelugnar provtrycks ua och får nya glasluckor installerade. Ny lågenergibelysning installeras i källaren. 2017 - Thermia bergvärme installeras. 2020 - trädäcket på altanen byttes ut, framsidan grävs upp och görs iordning med grus. 2022 - ytterväggarna tilläggsisoleras med 50 mm och ny fasadputs. 2026 - bytt badkar.

Övriga byggnader

Ett förråd på 85 kvm som målades om sommaren-25. Ny fasadpanel 2010. Innehållande 2 förråd, vedbod och garage. Bredvidliggande rymlig carport.


Karta



Bilder