S:t Clemens gata 16
Slottshöjden, Helsingborg
Skapa ditt drömboende
Här är hemmet för dig som vill sätta din egna prägel på din bostad. På S:t Clemens gata 16 finns denna fina lägenhet med stor potential. Lägenheten är på 42 kvm och är en 1 rok enligt lägenhetsregistret men omgjord till en 2 rok. Planlösning kommer inom kort. Bostaden är i stort behov av renovering. Den ligger på våning 2 med en fantastisk utsikt över Helsingborg och sundet. Balkongen är jättefin och jag är helt övertygad om det är här du kommer att njuta i fulla drag. När du kommer in i bostaden möts du av ett klinker på golvet och till höger finns köket i öppen planlösning med vardagsrummet. Köket är idag som ett L-kök och här kan du säkert hitta en perfekt kombination som passar dig. Den öppna planlösningen gör att rummet känns stort. Vardagsrummet avslutas med balkongen som jag tror kommer att bli en del av bostaden under de varma månaderna. Vardagsrummet har delats av någon gång. Idag finns ett sovrum till vänster med en egen klädkammare. I detta rum finns ett plankgolv. Badrummet är placerat direkt till vänster när du kommer in i bostaden. Ett rymligt badrum som har dusch men även möjlighet till egen tvättmaskin. Ett hem som behöver lite kärlek och kommer bli jättefin när du har renoverat. Ligger perfekt ovanför Landborgen med gångavstånd till city. Brf Landborgen Östra byggdes 1991 och har 29 lägenheter varav de flesta är 2 rok. En lokal på 65 kvm. Belåningen är 6 158 kr/kvm, årsavgifter 854 kr/kvm och soliditet på 62% år 2023. Föreningen har eget garage i källaren med 13 garageplatser. Välkommen till ditt nya hem som du formar som du vill.
Visningar
-
27aprilsöndagkl 16:00 - 16:30Välkomna. Bokade visningar. Anmäl via hemsida eller smsKlicka här för att boka
-
29apriltisdagkl 17:30 - 18:00Välkomna. Bokade visningar. Anmäl via hemsida eller smsKlicka här för att boka
Fakta
Utgångspris
Månadsavgift
3 675 kr/mån
Indirekt nettoskuldsättning
305 678 kr
Andelstal
2.5799 %
Fast.beteckning:
Kullens Östra
Rum
1 st
Sovrum
1 st
Boarea
42 m²
Våningsplan
2 / 5
Hiss
Ja
Byggnadstyp
Flerfamiljshus
Byggnadsår
1991
Dokument
Länkar
Fastighetsmäklare
Vägbeskrivning
Du når Helsingborg C på ca 10-15 min gångväg. City finns runt hörnet ca 6 min.
Interiör
Välkommen till ett hem som du sätter din egna prägel på. Lägenheten är i äldre skick och behöver KÄRLEK.
Rum
-
Hall
Du välkomnas in i hallen direkt från trapphuset. Det ligger klinker på golvet en mindre bit in,
-
Kök
Köket är format som ett L-kök med en bardel mot hallen. Hela köket är äldre och är i behov av renovering. Även vitvaror är äldre. Här får du skapa fram ett helt nytt kök som passar dig.
-
Vardagsrum
Ett stort trevligt rum med gott om yta. Även detta rum är i behov av renovering. Parkett finns på golvet och väggarna är målade. Trevligt ljus kommer från din balkong.
-
Balkong
Balkongen når du från vardagsrummet. En superfin balkong med härlig utsikt över Helsingborg och Öresund. En balkong som säkert blir din favoritplats.
-
Sovrum
Sovrummet ligger till vänster och är ett smalare rum med egen klädkammare. Bredden är ca 2,1 m. Plankgolv finns och väggarna är målade.
-
Klädkammare
Från sovrummet når du klädkammaren. En sedvanlig klädkammare som även den är i behov av renovering. Kommer att bli jättefin efter renovering.
-
Badrum
Badrummet har plastmatta på golvet och kakel på vägg. Direkt när du kommer står en tvättmaskin till höger och till vänster finns en kommod och spegel. Bakom wc-stolen finns en handdukstork och längst in till höger är din dusch.
-
Mäklaren
Susanne Durgaram heter jag som är mäklare på detta objekt. Jag driver sedan 2022 min egna mäklarbyrå RDI AB. Mina ledord är service och kvalitet. Jag säljer i Helsingborg, Landskrona, Bjuv och Svalövs Kommun. Hittar ni inte svar på era frågor är det bara att höra av sig. Är du nyfiken på vad din bostad är värd eller hur jag arbetar så slå en signal och vi bokar ett möte.
Månadsavgift
3 675 kr/mån
Inkl värme, vatten och brf tillägg
Indirekt nettoskuldsättning
305 678 kr
Brf Totala nettoskuld 11 115 834 kr
Balkong och uteplats
Trevlig balkong i perfekt läge med utsikt över takåsarna.
Bredband
Kabel-tv - Tele2.
Energideklaration
Utförd
Utförd: 20/11 2020
Klass
E
Förbrukning
125 kWh/kvm per år
Närområde
Mellan Olympia, Stattena och innerstaden finner vi centrala och oerhört populära Slottshöjden. Ett pittoreskt område som ger det bästa från två världar med härliga Slottshagen och Öresundsparken med grönområde och vackra omgivningar, men ändå närhet till stadspulsen inom gångavstånd. Området präglas främst av bostadsrätter och är attraktivt för alla åldersgrupper från den unga studenten till pensionären.
Parkering
Blandat utbud med parkering från gratis P-platser till specifika tider och datum.
Kommunikation
Hälsovägen tar dig upp mot Ängelholmsleden som leder dig hela vägen mot E4:an och E6:an med personbil, en smidig raksträcka genom stadstrafiken. Gång/cykel avstånd ner mot Helsingborg C där det går Öresundståg mot Landskrona, Lund och Malmö, eller mot Göteborg åt andra hållet. Det finns ett större utbud bussar att välja mellan beroende på vilken hållplats du utgår från, stadsbuss 2 och 7, alternativt regionbuss 220/520. Ett par hållplatser sedan är du nere vid centralen.
Närservice
Det mesta du behöver finns i närområdet. Du har Coop på Kopparmöllegatan, populära caféer och restauranger. Närhet till Lasarettet och Apotek. Gångavstånd ner till stadskärnan där det finns ett stort utbud restauranger och butiker.
Övrigt om närområdet
Närhet mot både Pålsjö Skog och ner mot kustlinjen och Öresund. Njut av det finaste Helsingborg har och erbjuda i två olika miljöer. Gå ner för backen och njut av en härlig lördagsmiddag på det stora utbudet restauranger. Det är ett av Helsingborgs populäraste område av en anledning!
Byggnad
Typ
Flerfamiljshus
Byggår
1991
Renoveringar
Se föreningen.
Övriga byggnader
Förråd finns i källaren i form av gallerförråd
Förening
Namn
Brf Landborgen Östra i Helsingborg.
Organisationsnr
769615-3704.
Ekonomi
Föreningen har intäkter från lokalhyror utgör ca 4,20% av föreningens nettoomsättning.
Om föreningen
Föreningen äger fastigheten Kullen Östra i Helsingborgs kommun. På fastigheten finns en byggnad med 29 lägenheter. Byggnaderna är uppförda 1991. Fastigheternas adress är S:t Clemens gata 16-18 i Helsingborg. Lägenhetsfördelning 1 rok - 9 st 2 rok - 15 st 3 rok - 4 st 5 rok - 1 st.
Organisationsform
Bostadsrätt.
Parkering
Garage - 13 st, p-plats - 2 st.
Renoveringar
2012 - Målning av socklar 2013 - Nedsäkring av fastighetsabonnemang 2016 - Upprättande av underhållsplan 2016 - Underhåll av hyreslägenhet 2016 - Byte av fläktar samt kanalrengöring 2017 - Underhållsspolning 2018 - Rengöring av hängrännor 2019 - Gemensamma utrymmen 2020 - Installation: byte fjärrvärmeväxlare, el i garage, el i trapphus och el i utemiljö 2020 - Huskropp utvändigt: fasad 2020 - Markyta: plåtarbete mur.
Tv och bredband
Kabel tv - Tele 2.
Tillåter juridisk person som köpare
Ej angivet.
Äkta förening
Ja.
Lägenheter
29 st.
Lokaler
1 st.
Hyresrätter
1 st.
Pantsättningsavgift
588 kr.
Överlåtelseavgift
1 470 kr. Betalas av Köpare.
Karta
Bilder
Balkong med utsikt över takåsarna
Härlig öppen planlösning
Vacker utsikt över Helsingborg
www.rdi.se
Hall med klinker på golvet
Kök i äldre skick
Kök
Vardagsrum
Stor balkong i perfekt solläge
Rådhuset stoltserar framför dig
Sovrum med egen klädkammare
Sovrum
Badrum
Badrum
S:t Clemens gata 16
S:t Clemens gata
Härlig innergård
Planlösning
Mäklare Susanne Durgaram