Skogvaktarevägen 20

Stidsvig

Særdeles velbeliggende fritids- eller helårshus kun 30 min i bil fra Helsingborg. Sælger har boet fast i huset de sidste 30 år. Meget charmerende grund i bøgeskov med blandet vegetation. Huset ligger i et område med kun 4 helårshuse godt gemt i skoven, så du er ugenert for naboerne. Fra huset har du smuk udsigt over grunden og udsyn over eng med et par heste ibland. 200 m fra huset løber Pinnån der lidt længere fremme er opdæmmet til sø ved en mindre sluse - se fotos. Der er ca. 1,5 km til Stidsvig by og 10 min i bil til Woodlands golfklub i Eket. Huset ligger midt imellem Åstorp i syd og Örkellkjunga i nord, hvor der begge steder er gode indkøbsmuligheder. Der er mange gode ture at gå og køre i området, ligesom du er tæt på Hallandsåsen.

Budgivning pågår

Fakta

Fast.beteckning:

Kolarehus 1:9

Rum

4 st

Sovrum

3 st

Boarea

50 m²

Biarea

15 m²

Tomtarea

3 841 m²

Byggnadstyp

1-plans fritidshus

Byggnadsår

1969

Fastighetsmäklare

Profil

Henrik Håkansson

+45 40533007

info@svenske-huse.dk

Interiör

Hovedhus (Västkuststuga ) Til venstre for hoveddøren findes et rum med vaskeimaskine og varmvandsbeholder Fra hoveddør kommer du ind i entré ca. 1 kvm, herfra indgang til badeværelse ca. 2,5 kvm med wc, bruseniche og håndvask. Vinylgulv, Køkken med spiseplads til 4 pers. køkkenskabe, elkomfur (Siemens), emhætte (Husqvarn ældre), køle- fryseskab (Blomberg), mikroovn og dobbelt stålvask. Vinylgulv. Soveværelse ca. 5-6 kvm gråmalet vægge og hvidmalet loft Soveværelse ca. 5-6 kvm malet vægge og hvidmalet loft Stue ca. 18 kvm med pejs med indsats og varmepumpe. Trægulv, malet vægge, hvidmalet træloft Udestue ca. 10 kvm med pejs i hjørnet, 1 lags vinduer, hvidmalet trælister på vægge og loft. Her er udgang til grunden og fin udsigt over grunden og den tilstødende eng. Udestuen er sydvest vendt med sol og aftensol. Gæstehus ca. 10 kvm opført i træ på støbt sokkel, vandretliggende træbeklædning, cementtagsten. 1 rum med 2 enkeltsenge og 1 køjeseng. Malet vægge og loft.

Tomt

Anlagt have med græsplæne og stauder og naturgrund.

Dejlig græsareal mod sydvest med aftensol.

Servitut, ga, samfälligheter, etc

Gemensamhetsanläggning: Klippan kolarehus ga:1 ändamål: Vägar

Bilplats

Carport.

Bredband

Der er ikke indlagt fibernet, men det kan bestilles via Bjäre Kraft.

Ventilation

Mekanisk til luft.

Vatten och avlopp

Eget vand fra dybdeboret brønd fra 2020. Eget afløb til lukket og tank (wc) og stenkiste (vand fra bad, køkken og vaskemaskine). Stenkisten opfylder ikke dagens rensningskrav, men det er ikke noget, Söderåsens Miljöförbund har sat krav til pr. 7. oktober 2025.

Elektricitet

Nätbolag

Kraftringen

Leverantör

Kraftringen

Förbrukning

2 500 kWh/år

Drift per år

Försäkring

2 378 kr

Vatten/avlopp

1 199 kr

Sotning

340 kr

Renhållning

2 667 kr

Övrigt

3 305 kr

Summa

9 889 kr

Ejendommen sælges for dødsbo og pr. d.d., har det ikke været muligt, at fremskaffe driftsudgifterne fra tidl. ejer vedr. varme, el, skorstensfejer og vej. Disse driftsudgifter er baseret på off. prislister og anslået. Övrigt er svensk ejendomsskat.

Taxeringsuppgifter

Typkod

220, Småhusenhet, bebyggd.

Totalt

648 000 kr

Byggnad

374 000 kr

Mark

274 000 kr

Skatt/avgift

4 860 kr

Taxeringsår

2024

Värdeår

1969

Pantbrev

Summa

500 000 kr

Antal

2 st

Närområde

8 km till Woodland golfklub Svømmehal i Klippan ca. 11 km, og ca. 20 km til nærmeste badesø, Hjälmsjö i Örkelljunga. Se også bilag under dokumenter.

Parkering

På grunden.

Kommunikation

3 km til busstoppested ved motorvej E4. Hurtigbus mellem Helsingborg og Örkelljunga (linje SkåneExpressen 10).

Närservice

Ca. 11 km til Klippan, som er nærmeste by med indkøbsmuligheder. Øvrige størrer byer er Åsljunga 15 km, Örkelljunga 18 km og Helsingborg 35 km.

Byggnad

Typ

1-plans fritidshus

Byggår

1969

Bjälklag

Træ

Utv plåtarbete

Lakeret ståltagrender

Fasad

Træ

Grundmur

Støbt fundament

Stomme

Træ

Uppvärmning

El-paneler, varmepumpe og pejs med indsats

Tak

Beton- / cememttagsten

Fönster

Koblede

Övriga byggnader

Gæstehus ca. 10 kvm med dobbeltseng + køjeseng. Carport med skur i alt ca. 20 kvm. Udhus ca. 6 kvm.


Karta



Bilder