Kottestigen 27
Vretarna / Tumba, Tumba
Välrenoverat gavelradhus med stor altan och nära kommunikationer
I barnvänliga och populära Vretarna ligger detta trivsamma gavelradhus i gott skick med en altan om ca 60 kvm samt stenlagd framsida. Friköpt samt lättskött tomt med staket som nästan ramar in hela tomten. Ett av området mest privata läge. Smidigt boende med närhet till bra kommunikationer samt endast 5 minuter med bil till E4:an. För dig som är beroende av en snabb uppkoppling finns fiber indraget. Garageplats, vatten, fjärrvärme och sophämtning ingår i samfällighetsavgiften. Entréplan har ett fint välutrustat kök med väl tilltagen matplats för 4-6 personer, extra bred häll och vitvaror i rostfritt utförande. Klinkergolv i hall och kök med golvvärme (el) skapar en mysig känsla. AC finns i hallen om sommarvärmen skulle bli för hög. Ett av sovrummen på entréplanet är väl tilltaget och kan lätt göras om till vardagsrum istället. Därutöver finns det ett perfekt sovrum till. Nedre plan har i dagsläget ett rejält vardagsrum samt ett sovrum. Möjligheter finns att göra om detta plan så att man får 3 sovrum i stället. Här finns även en klädkammare samt ett påkostat helkaklat badrum med golvvärme (el). Nära till både grundskola samt flertalet förskolor gör det smidigt för barnfamiljen. Flertalet lekplatser i området, nära till sjön Aspen, nära till konstgräsplan och fina grönområden gör området extra populärt bland barnfamiljerna. Detta är en kommande försäljning men det går att boka enskilda privata visningar redan nu.
Fakta
Fast.beteckning:
Gösen 42
Rum
4 st
Sovrum
3 st
Boarea
96 m²
Tomtarea
199 m²
Byggnadstyp
1-plans radhus med suterrängplan
Byggnadsår
1984
Dokument
Länkar
Reg. Fastighetsmäklare
Tillträde
Enligt överenskommelse.
Rum
-
ENTRÉPLAN
-
Hall/entré
Välkomnande hall/entré med bra förvaring bakom garderob med dubbla spegelskjutdörrar. Klinkergolv med golvvärme (el) samt ytterdörr med kodlås. Målade väggar och integrerad barngrind i trappan till nedre plan.
-
Kök
Vitt stilrent kök med massor av bra förvaring samt gott om arbetsytor. Dessa består av laminatbänkskiva samt rostfri del där det finns dubbla hoar och engreppsblandare. Fint kakel agerar stänkskydd och belysning i form av spotlights skapar bra arbetsljus. Samma fina klinkergolv med golvvärme (el) som i hallen, målade väggar samt en tapetserad fondvägg. Vitvarorna består av fullstor kyl, fullstor frys, diskmaskin, spisfläkt, inbyggnadsugn och inbyggnadsmikro. Allt i rostfritt utförande. Därutöver finns det en extra bred glaskeramikhäll. Gott om plats för matbord för 4-6 personer intill två fönster.
-
Sovrum 1
Målade väggar med en tapetserad fondvägg. Fristående dubbelgarderob till förvaring, ljusinsläpp via fönster samt laminatgolv. Kan göras om till vardagsrum om man vill ha vardagsrummet på samma plan som köket.
-
Sovrum 2
Lagom stort sovrum med målade väggar, ljusinsläpp via fönster samt laminatgolv.
-
Dusch/WC
Helkaklade väggar med klinkergolv och ett frostat fönster. Praktisk duschkabin med tak- och handdusch. Här finns även WC, handfat samt spegel med hyllplan och belysning ovan. På motsatt sida finns det även ett väggfast spegelskåp.
-
NEDRE PLAN
-
Hall med klädkammare
Här finns trappan upp till entréplan och det brukar vara ganska vanligt i området att man skapar sitt hemmakontor under trappan. Klädkammaren ansluter till hallen och här finns flertalet hyllor till förvaring. Målade väggar, parkettgolv i hallen och laminatgolv i klädkammaren.
-
Vardagsrum
Väl tilltaget vardagsrum med parkettgolv, målade väggar samt ljusinsläpp via fönster via två olika väderstreck. Belysning i form av spotlights i taket. Via altandörren nås den stora altanen.
-
Sovrum 3
Lagom stort sovrum med målade väggar, ljusinsläpp via fönster samt laminatgolv.
-
Badrum/tvätt/bastu
Stort helkaklat utrymme med golvvärme (el) och fina materialval som består av separat bastudel, tvätthörna samt bad- eller duschhörna om man så önskar. I dagsläget finns det ingen blandare till badkar eller duschdel. Dessa kan placeras på två olika platser. Ström finns framdraget för bubbelbadkar. Här finns en fin kommod med dubbla handfat, WC, väggspegel samt ett matchande väggskåp. Spotlights i tak skapar fin belysning. Tvättmaskinen kan behålla sin plats men man kan flytta den till en annan yta då badrummet har två golvbrunnar.
-
Altan
Den stora altanen är ca 60 kvm och nås från vardagsrummet på nedre plan samt via en trappa från framsidan. Går att göra lite större då det finns en bit kvar till tomtgränsen.
Tomt
Riktigt fint hörnläge på just denna fastighet. Större delar av tomten är omringad av staket förutom en mindre del nedanför altanen som har blandad växtlighet. Framsidan i anslutning till entrén har stenlagd yta och entrén ligger ett trappsteg upp. Vid gaveln finns det en trappa ner till radhusets nedre plan. I denna slänt finns det en terrasserad yta med gott om plats för planteringar. Nedre delen består av en väl tilltagen altanyta som även nås från vardagsrummet. Väldigt privat del.
Planbestämmelser
Vreta gård Stadsplan, beslutad Datum: 1983-04-14 Genomförande: slut 1992-06-30
Servitut, ga, samfälligheter, etc
Andel i samfällighet/GA: Gösen GA:1
Bredband
Fiber via Botkyrka Stadsnät finns indraget. Stort utbud finns på zmarket.se för både bredband samt TV.
Ventilation
Mekanisk från-/tillluft (FTX).
Vatten och avlopp
Kommunalt vatten året om. Kommunalt avlopp.
Energideklaration
Utförd
Ej utförd
Elektricitet
Nätbolag
Vattenfall
Leverantör
Valfri
Drift per år
Övrigt
32 400 kr
Summa
32 400 kr
Taxeringsuppgifter
Typkod
220, Småhusenhet, bebyggd.
Totalt
3 260 000 kr
Byggnad
2 165 000 kr
Mark
1 095 000 kr
Skatt/avgift
10 425 kr
Taxeringsår
2025
Värdeår
1984
Närområde
Trevligt småhusområde med närhet till sjön Aspen och fin natur som granne. Även nära till Hågelby 4H-gård som är en liten stadsnära bondgård med hästar, får, getter, minigrisar, höns, katter, kaniner och lite andra smådjur som barnen brukar uppskatta att besöka. Här finns även en fin lekpark för barnen att busa runt på. Hågelbyleden tar dig till E4:an på ca 5 minuter samt till Ica Maxi, Biltema, Bauhaus m.m. I omgivningarna finns mycket fin natur och bra kommunikationer. Det finns friluftsspår relativt nära så som Harbrostugan där det även finns motionsspår. Vid Lida finns härlig natur med t. ex. strövområden, badplats, skidspår och pulkabacke. Vid Tumba Gymnasium finner du en sporthall och en ishall. Det finns även ett relativt stort utbud av aktiviteter i hela Tumba: sportfält och gymnastikhall, styrketräning, sporthallar, bordtennishall, skytteklubb, inomhusbad, bandyplan och parklekar. Tumba C genomgår just nu en ombyggnation som inkluderar flera viktiga infrastrukturbyggnader. Den nya bussterminalen, som ska stå färdig i slutet av 2026, kommer att förbättra funktionaliteten för både resenärer och besökare. Tumba Port, ett nybyggt hus med 70 hyreslägenheter, kommer att ge ett mer levande och attraktivt centrum med närhet till kommunikationer, shopping och service. Kommunikationer | Kort promenad till buss som tar dig till Tumba C på några minuter. Från Tumba C avgår pendeltåg mot Stockholm C eller Södertälje C. Busstorget är även en knutpunkt för många olika busslinjer. Bra bussförbindelser finns även till Ica Maxi, Bauhaus ect. Närservice | En kort promenad bort ligger populära Restaurang Vretastugan, ytterligare en promenad eller en kort bilresa bort ligger Hågelbyparken med härlig natur och god mat. I Tumba C finns bl. a. banker, apotek, systembolag, livsmedel, klädesbutiker, tyg, spel och tobak. Kemtvätt, frisör, ur och optik, guldsmed, sportaffär, blommor, skor, skomakeri/nycklar, zoo, konditori, restauranger och pizzerior. Övrig service är bibliotek, folktandvård, försäkringskassa, kommunalhus, församlingsexpedition och polisstation. Skola och barnomsorg |Vretas förskola, Tunnlandsgården förskola och Ängsgårdens förskola ligger ett stenkast bort. Tunaskolan ligger inom promenadavstånd och har elever från förskola till åk 9. Gymnasium i närheten är Tumba Gymnasium och friskolan Botkyrka praktiska gymnasium.
Byggnad
Typ
1-plans radhus med suterrängplan
Byggår
1984
Bjälklag
Trä/lättbetong
Utv plåtarbete
Lackerad plåt
Fasad
Trä
Grund
Krypgrund
Stomme
Trä
Uppvärmning
Fjärrvärme
Tak
Betongpannor
Fönster
3-glas
Renoveringar
Radhuset totalrenoverades 2011-2012 förutom dusch/WC på entréplan och alla fönster byttes 2017-2018.
Övrigt
Parkering | Parkering finns på gatan utanför samt övriga anvisade platser i närområdet. Samfälligheten har en del platser som hyrs ut till de boende. Dessa kostar 100 kr/mån. Kösystem tillämpas. Larm | Finns installerat. AC | Luftvärmepump finns i hallen för att svalka ner huset om det skulle bli för varmt sommartid. Besiktning/energideklaration| Kommer att utföras.
Övriga byggnader
Förråd | På gården finns ett förråd om ca 7 kvm som tillhör denna fastighet. Garage | Garageplats finns i länga som samfälligheten ansvarar för. Kostnaden för garageplatsen ingår i samfällighetsavgiften. Vill man ladda sin elbil tillkommer elkostnad.
Karta
Planlösning
Bilder
Fräscht kök
Bra gavelläge
Gott om förvaringsmöjligheter
Bra med plats för matbord
Hall/entré med bra avhängningsmöjligheter
Sovrum 1 på entréplan
... med stor fristående garderob
Sovrum 2 på entréplan
Dusch/WC entréplan
Trappa mellan planen
Rejält vardagsrum med utgång till altanen
Vardagsrummet sett från en annan vinkel
Sovrum 1 på nedre plan
Badrum/tvätt/bastu på nedre plan
Klädkammare på nedre plan
Härligt hörnläge
Stor altan
Altanen nås från vardagsrummet
Fastighetskarta